İspanyolca Tercüme Bürosu

İspanyolca Tercüme Bürosu

İspanyolca bir diğer adı ile Kastilya dili bir Roman dillidir. Günümüzde dünya çapında en fazla konuşulan üçüncü dil olduğu bilinmektedir. Yaklaşık yarım milyar kişi bugün aktif olarak İspanyolca konuşmaktadır. Aynı zamanda en fazla ülkede resmi statüsü almış dildir. Bu ülkeler: İspanya, El Salvador, Küba, Arjantin, Ekvador, Bolivya, Kolombiya, Şili, Kosta Rika, Honduras, Guatemala, Meksika, Venezuela, Nikaragua, Panama, Porto Riko, Paraguay, Peru, Uruguay ve Dominik Cumhuriyeti olarak sayılabilir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan ikinci dildir. Tabii ki Birleşmiş Milletler’den UNESCO’ya İspanyolcayı anadillerinden biri kabul etmiş birçok uluslararası kurum ve kuruluş vardır.

İspanyolca Yazılı Tercüme

Yazılı tercüme bir çeviri bürosunun en önemli çalışma alanlarından biridir. En sık karşılaşılan çeviriler noter tasdikli resmi belgelerdir. Bunların arasında diploma çevirileri, tapu, vekalet, nikah belgeleri ile pasaport tercümesi başta gelmektedir. Bunun en büyük sebebi de Türk vatandaşlarının bu çevirileri İspanyolca konuşulan bir ülkede çalışma ve yaşama durumlarında ve bu durumları Türkiye’de gösterebilmek için Türkçe-İspanyolca veya İspanyolca-Türkçe şekilde yaptırmalarının mecburi olmasıdır. Her biri yeminli tercümanlarca yapılmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır. Noter onaylı yeminli tercüme belgenin bir uzman tarafından tamamen doğru ve eksiksiz olarak çevrildiğini uluslararası olarak kanıtlayan bir işlemdir. Yabancı bir belgenin bir başka ülkede hukuki açıdan geçerli olabilmesi buna bağlıdır.

Sık sık ihtiyaç duyulan bir diğer yazılı tercüme cinsi de teknik tercümedir. Bir tercümanın İspanyolca teknik tercüme yapabilmesi için sadece ilgili dillere hakim olması yeterli değildir aynı zamanda ilgili konu hakkında da uzman olmalıdır. Ancak yeterli bilgisi olan, kelime dağarcığı geniş ve teknik terimlere hakim kişiler tarafından yapılan tercüme bu kapsama alınabilir. Evren Tercüme Bürosu, alanlarında uzmanlık kazanmış deneyimli tercüman kadrosuyla İspanyolca teknik çeviri konusunda uluslararası standartlarda tercüme hizmeti sunar.

İspanyolca Sözlü Çeviri

Sözlü çeviri de büroların verdiği bir başka profesyonel hizmettir. Bunlar arasında simultane çeviri tabii ki başı çekmektedir. Bu iş çevirmenin, İspanyolca konuşma yapan kişinin söylediklerini konuşma sırasında çevirmesidir. Zamanlamanın ayarlanması, atlama yapılmaması, anlamın yakalanması gibi birçok önemli konuyu kapsamaktadır. Tüm bu donanıma sahip bir uzmanla çalışmak şarttır.

Şimdi ara